آرشیو

 • 9/شهر/1393 - 12:49
  هر نظام آموزشي براي "تببین" ،"كنترل" و "پيش بيني" سيستماتيك وضعيت خود از "درون دادها"، "فرآيندها" و "برون دادها "، نيازمند ابزارهاي علمي و استاندارد و قابل اتكا و عرضه در سطح ملي و منطقه‌ايي و جهاني مي‌باشد تا بتواند ميزان صحتِ "مقصد " و "جهت" و" سرعت" حركت خود را بيازمايد وسپس داوري و اصلاح كند.
   با اين مقدمه كوتاه ،چند پرسش بلند قابل طرح است:
 • 20/خرد/1393 - 09:15
  مقدمه
  تعليم وتربيت انتقادي نظريه نسبتا جديدي است كه بر اساس ديدگاه نظريه‌پردازان، فلاسفه و جامعه شناسان عضو مكتب فرانكفورت، به ويژه هربرت ماركوزه توسعه يافت. اين مكتب فكري با تجديد نظر در اصول و آموزه‌هاي ماركسيسم سنتي كه بيشتر بر اقتصاد و طبقه تاكيد داشت، بيشترين تلاش خود را از تحليل سلطه اقتصادي بر بررسي و نقد سلطه فرهنگي متمركز كرد و بر نقش خرد و آگاهي تاكيد زيادي دارد.
  در اين نوشته سعي شده است با نگاهي گذارا بر روند توسعه تاريخي نظريه انتقادي و تعليم وتربيت انتقادي، ديدگاه‌هاي دو متفكر مهم اين رويكرد، فريره و ژيرو و دلالت‌هاي تربيتي آن بررسي شود. ‏
 • 14/بهم/1392 - 12:22
  هر چند كه همه انقلاب ها در جهان در برخى از امور باهم شريك بوده و باهم متشابهندولى هر انقلابى براى خود ويژگي هاى خاص به خود را داشـته كه در ديگر انقلاب هاوجود ندارد در اين زمينه انقلاب اسلامى ايران نيز داراى ويژگيهأى است كه مابطور خلاصه و فهرست به آن ها اشاره مى كنيم:
  1 - حاكميت الله
 • 7/بهم/1392 - 15:28
  مقدمه
  آسیب های اجتماعی بحث ومطالعه درباره ی علل بیماری و عوارض و علائم غیر عادی است ،که درمباحث اجتماعی اختلال ها ،بی نظمی ها و نابسامانی ها ی اجتماعی رابا سه هدف عمده ی زیر بررسی می کند :
  1.مطالعه وشناخت آسیب ها و علل پیدایش آن
  2.پیشگیری از وقوع انواع انحرافات در جامعه با هدف بهسازی محیط زندگی جمعی
  3.درمان انواع انحرافات با بکارگیری روشهای علمی واستفاده از شیوه های مناسب1
  (1آقایی ،محمد رضا ـ1380،شماره12)
 • 18/آذر/1392 - 10:33
  شايد حساسيت وظايفي که بر عهده وزير ورزش و جوانان قرار مي گيرد باعث شد تا نمايندگان مجلس براي تاييد بالاترين مقام اين وزارتخانه، بيش از هر دستگاه ديگري مته به خشخاش بگذارند و رئيس جمهور را مجبور کنند تا با معرفي چند وزير آن ها را براي انتخاب مناسب مجاب کند. حدود ۳ سال از ادغام سازمان ورزش و جوانان مي گذرد. وزارت ورزش و جوانان در تاريخ ۸ دي ماه ۱۳۸۹ و پس از ادغام سازمان تربيت بدني و سازمان ملي جوانان در مجلس هشتم تشکيل شد.
 • 17/مهر/1392 - 09:47
  در كنار بروز تحولات ارزشي، به قدرت رسيدن يك جريان تجديدنظرطلب فكري و سياسي با استفاده از ساختار حاكم، وجود بستر و ساختار طبيعي فرآيند تغيير و گردش قدرت همچون انتخابات از جمله عوامل عمده ي براندازي در جنگ نرم هستند.
  جنگ نرم به دنبال ايجاد تغييرات در درون جامعه ي هدف است و مهم ترين اتفاق در اين راستا به عنوان پايه ي اين تغيير، تحولات ارزشي در يك جامعه مي باشد.
 • 15/مهر/1392 - 15:20
  استفاده ناصحیح از وسائل ارتباط جمعی و تکنولوژی باعث ایجاد تعارض بین روش زندگی سنتی و مدرنیته شده که اندیشه های معارض غربی را در فکر و ذهن مردم جای داده و روز به روز موجبات دوری از فرهنگ و سبک اصیل زندگی اسلامی را فراهم آورده است.
  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جهت گیری های قانون گزاران به سمت نهادینه کردن و ترویج فرهنگ دینی در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی مردم جامعه سوق پیدا کرد و تلاش هایی در این زمینه انجام شد که پس از گذشت سی سال تا کنون متاسفانه هنوز بخشی از زندگی ما رنگ و لعاب غربی داشته و سبک زندگی ما ترکیبی از سبک زندگی غربی ،اسلامی است.
 • 15/مهر/1392 - 12:58
  نفس های انسان گام هایی است که به سوی مرگ برمی دارد. حضرت علی (ع) سخنانی از این دست که مالامال از مرگ آگاهی باشد بسیار دارند.
  مرگ آگاهی کیفیت حضور مردان خدا را در دنیا بیان می دارد. تا آنجا که هر که مقرب تر است مرگ آگاه تر است. و بر این قیاس باید چنین گفت که حضور علی علیه السلام در عالم ،عین مر گ آگاهی است. مرگ آگاهی یعنی که انسان همواره نسبت به این معنا که مرگی محتوم را پیش رو دارد آگاه باشد و با این آگاهی زیست کند و هرگز از آن غفلت نیابد.

پیوندهای تصویری