تاریخ انتشار:93/3/19 - 15:45
شماره مطلب:1393319

روزشمار پانزده خرداد

تدوین: دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری ناشر: سوره مهر
قیام پانزده خرداد از نگاه بسیاری از تاریخ‌پژوهان آغاز جرقه‌های انقلاب اسلامی بود. قیامی که به دنبال هتک حرمت مقام امام خمینی(ه) و کشتار مدرسه فیضیه قم صورت گرفت و به سرعت همانند موجی تمامی استان‌های کشو را در برگرفت.
ضرورت بازگویی روند رویدادهای این بزنگاه تاریخی و آشنایی نسل‌های آینده انقلاب با این پدیده، دفتر ادبیات و هنر انقلاب اسلامی را به نگارش مجموعه روزشمار پانزده خرداد سوق داد که به تازگی مجلدات اول و سوم آن از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.
مجلد نخست از این مجموعه  از حوادثی سخن گفته که در بهار 1341 در ایران رخداده است که به طور عمده به شامل فراز و فرودهای جامعه ایران به ویژه در دوره نخست وزیری علی امینی است.
اقدامات امینی در مورد انحلال مجلس شورای ملی و سنا برای اجرای اصلاحات ارضی و نیز شرح سفر محمدرضا پهلوی به آمریکا و دیدارش با کندی که به منظور تلاش برای خرید تجهیزات نظامی و نیز مذاکره برای برکناری علی امینی صورت گرفت.
این کتاب بنا بر روایت محمد قبادی که تدوین آن را برعهده داشته است تلاش داشته تا بدون تحلیل تنها به ذکر رویدادها و حوادث بپردازد و از این نظر تصویری از فضای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی ایران در آن عصر را نشان دهد.
مجلد سومی از این مجموعه نیز که به کوشش جمعی از پژوهگران دفتر ادبیات و هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری تدوین شده است به بررسی رویدادهای پاییز سال 41 پرداخته است و فهرستی از رویدادهای مهم این دوره از جمله تصویب قانون انتخابات انجمن‌های ایالتی و ولایتی و واکنش علما به آن، اعتراض علما به توطئه دولت در قبال این لوایح، کشته شدن برخی از عناصر اجرایی قانون اصلاحات ارضی در کشور، سیاست‌های بازرگانی دولت در قبال کشورهای مختلف دنیا، چگونگی اخذ کمک‌های مالی دولت از کشورهای جهان، سرکوب عشایر فارس و تلاش برای دریافت حقوق بیشتر از فروش نفت خام از مهمترین رویدادهایی است که در این مجلد از کتاب مورد توجه قرار گرفته است.
در بخشی از مجلد سوم این کتاب و در ذیل روزشمار حوادث 14 مهرماه 41 می‌خوانیم: تصور روحانیون از تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی این است که دولت می‌خواهد راه را برای فرقه ضاله بهاییت باز کند. سه شرط در آن قانون منظور شده بود و اینها با تغییر دادن آنها، هم برای دخالت دادن زنها  هم برای رسمیت دادن به فرقه بهاییت و هم برای محو اسلام، راه را بازکرده بودند. به عقیده یکی از روحانیون سرشناس طبیعی است که برداشتن قید قسم به قرآن و شرط اسلام چیز خطرناکی است و بی‌شک، باید در برابر آن ایستاد.
انتشارات سوره مهر دو مجلد جدید از کتاب روزشمار پانزده خرداد را به تازگی با قیمت 18900 و 14900 تومان منتشر کرده است.
 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری