تاریخ انتشار:92/8/4 - 10:19
شماره مطلب:139284
پیام غدیر

نویسنده: علی اکبر اشعری ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی

در ظهر روز هجدم ذی‌الجحه سال دهم هجری، دومین حادثه بزرگ تاریخ اسلام پس از بعثت پیامبر اکرم (ص) رقم خورد و ولایت و امامت به عنوان یکی از مبانی و اصول اولیه و اساس باور مسلمانان آنچنان اهمیتی یافت که خدای تعالی ولایت علی (ع) را در ردیف کلمه توحید و به عنوان دژ محکم و استوار معرفی کرد.

کتاب «پیام غدیر» نوشته علی‌اکبر اشعری که به تازگی پانزدهمین چاپ آن روانه بازار کتاب شده است نیز روایتی است خواندنی از این ماجرا که در بخش نخست خود با یک خطبه کمتر شنیده شده از حضرت علی (ع) آغاز می‌شود؛‌ خطبه‌ای که حضرت علی در تنها جمعه‌ای از عمر خویش که مصادف با روز عید غدیر خم نیز بود قرائت کرد که متن و ترجمه استاد محمدرضا حکیمی بر آن زینت‌بخش مقدمه این کتاب است.

روایت اشعری از حادثه غدیر در ادامه این کتاب با بیان شرح و موقعیت منطقه جحفه و غدیر خم که در آن پیامبر اکرم (ص) خطبه خویش را خواندند، آغاز می‌شود و در ادامه متن عربی ـ فارسی خطبه پیامبر در این روز به طور کامل در کتاب درج شده است.

شرح ماجراهای رخ داده پس از قرائت خطبه پیامبر از جمله نوع مواجهه خلفا با این واقعه و نیز میزان استقبال مردم از بیان پیامبر اکرم (ص) در مورد وصی و امام جامعه پس از خود نیز در ادامه مطالب این کتاب و به شکل زیبایی تدوین شده است.

ماجرای سروده شدن شعری از سوی حسان، برای این واقعه نیز از موضوعات قابل توجه دیگری است که نویسنده این کتاب در ادامه دست به نقل آن زده است.

بخش دوم این کتاب به شرح اشعری بر پیامی می‌پردازد که حادثه غدیر منشاء آن است. اشعری در این بخش از کتاب موضوعاتی از جمله شناخت دقیق حقایق مطرح در کلام الهی،‌ گرو بودن قبولی اعتقاد به توحید به التزام به ولایت،‌ مطرح شدن امامت و رهبری به عنوان یکی از اصول اساسی اسلام برای طرح دولت اسلامی و معرفی الگوی کامل رهبر اسلامی را در زمره پیام‌های غدیر معرفی می‌کند.

اشعری در ادامه این کتاب پس از شرح خطبه غدیر در بیان امام رضا (ع) به شرح آداب گرامیداشت عید غدیر می‌پردازد.

کتاب پیام غدیر در قطع پالتویی، شمارگان 2000 نسخه و قیمت 3 هزار تومان منتشر شده است.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری